Maailma rahvastik on jaotunud sissetuleku järgi nelja erinevasse rühma. Sulgudes olev arv näitab umbkaudselt, kui palju on hetkel sellise elatustasemega inimesi maailmas.

  1. tase: vähem kui 1,6 eurot päevas (1 miljard)
  2. tase: 1,6 – 6,5 eurot päevas (3 miljardit)
  3. tase: 6,5 – 26 eurot päevas (2 miljardit)
  4. tase: üle 26 euro päevas (1 miljard)

Eesti inimene asub keskmiselt neljandal tasemel teenides üle 26 euro päevas. Paljud meist ei kõhkle maksmast 2-4 eurot kohvitassi või 5-6 eurot lõunasöögi eest. Seega kuulume miljardi maailma kõige rikkama inimese hulka! Samal ajal tuleb sama paljudel inimestel hakkama saada vähem kui 1,6 euroga päevas. See raha peab katma kõik vajaliku: igapäevane toit, kulutused kodule, joogi- ja pesemisveele, transpordile, haridusele jne.

ÜRO kestliku arengu eesmärgiks nr 1 on kaotada 2030. aastaks kõikjal äärmuslik vaesus ehk olukord, kus inimesed peavad ära elama vähemaga kui 1,6 euroga päevas.

Mida saad teha sina?

  • Vii ennast kurssi vaesuse põhjuste ja tagajärgedega, näiteks Maailmakooli lehel või ÜRO veebis
  • Toeta endast väiksemate võimalustega inimesi – näiteks SOS Lasteküla Eesti ühingu kaudu.
  • Kaugemaid lapsi ja peresid saad toetada näiteks MTÜ Damota või MTÜ Mondo kaudu. (Toetus ei pea alati olema rahaline – see võib olla vabatahtlik töö või ka lihtsalt sõnumi levitamine ja teadlikkuse tõstmine enda sõprusringkonnas.)
  • Tarbi nende ettevõtete tooteid, mille puhul oled kindel, et nad maksavad töötajatele õiglast palka. Uuri, milliste ettevõtete tooteid tarbivad sinu lähedased.
  • Säästa ning investeeri teadlikult. Ära investeeri ettevõtetesse, mis väldivad maksude maksmist (näiteks maksuparadiiside kaudu) või mis teenivad kasumit inimeste nõrkade finantsoskuste pealt (näiteks ülemaailmsed hasartmängufirmad). Neid toetades panustad otseselt vaesuse pealt teenimisesse