Jätkusuutlik energia

Eestlastel on väga suur süsinikujalajälg. Oleme maailmas esimese kümne suurima süsinikujalajäljega riigi seas. Meie jälg inimese kohta on oluliselt suurem, kui nt naftariikidel Venemaal, Liibüal ja Iraanil. Maailmapanga koostatud statistika järgi tekib Eestis aastas inimese kohta 14 tonni CO2-te.
Eestis tekitab ülekaalukalt kõige enam CO2 heidet põlevkivitööstus, mis kivimit põletab või sellest õli toodab. Seetõttu on oluline, et liigume otsustavalt ja targalt fossiilkütustelt järjest enam taastuvenergia, ennekõike päikese- ja tuuleenergia, kasutamise suunas. Tänu sellele saame ka puhtama õhu ja säästame hinnalist põhjavett.

ÜRO kestliku arengu eesmärgiks nr 7 on suurendada 2030. aastaks oluliselt taastuvenergia osakaalu ülemaailmselt toodetavas energias.

Mida saad teha sina?

  • Kasuta elektrit säästlikult!
  • Tutvu Eesti suure süsinikujalajälje põhjustega.
  • Eelista taastuvenergia lahendusi. Uuri, milline on energiapakett nendes hoonetes, mida sina igapäevaselt kasutad.
  • Vaata telesaate Laser lõiku rohelistest energiapakettidest.
  • Fossiilkütustest loobumine võib tähendada töökohtade kaotust kaevanduspiirkondades, aga üleminekut rohelisemale majandusele saab teha ka targalt ja hoolivalt. Vii ennast kurssi sellega, mida tähendab õiglane üleminek Ida-Virumaal.
  • Arvesta ka sellega, et energiat ei kulu ainult sinu lambipirni põlemisele ja maja kütmisele, vaid kõigele, mida toodetakse. Osta uusi asju ainult siis, kui neid päriselt vaja on ja kui midagi on katki, siis alustuseks proovi parandada. Liigu jalgsi, rattal ja ühistranspordiga. Kõige toredamad hetked maailmas võivad olla null-kuluga – aeg sõpradega ja looduses näiteks.